Competitions & Information / Zone Competitions

Zone Information

There are 4 Zone Finals that will take place in June and July. Each Team will compete against each other in 10 Events as listed the Mounted Games Rule Book.

The winning team from each Zone will qualify for the Horse of The Year Show, 2nd to 7th places will compete for the final two HOYS places at the Pony Club Championships. The next three places at each Zone that have not Qualified will be invited to compete in an Intermediate Competition at the Pony Club Championships.

Mounted Games Study Days are a great opportunity for everyone to see the new Area and Zone games for the forthcoming season and there is always a Pony Club Official on hand to answer any queries.

If your Team has qualified for the Zones at your Area Competition please read the information below carefully, many congratulations!

All Zone Dates, Venues & Areas

North - 6th July - Overton Farm, Crossford, Carluke, ML8 5QF
AREAS 1 / 2 / 17 / 19

South -  7th July - Southfield House, Whatley, Nr Frome, Somerset, BA11 3JY
AREAS: 10 / 14 / 15 / 16 / 18

Central - 20th & 21st July - Stanford Hall, Monument Field, Leicestershire, LE17 6DH
SATURDAY AREAS: 3 / 4 / 7 / 9 / 11
SUNDAY AREAS: 5 / 6 / 8 / 12 / 13

List of Provisonal Games

SENIOR

1. BENDING
2. BALL & BUCKET
3. ROPE
4. SMALL SACK
5. QUOITS & CONE
6. SPELL “JUST CHAPS” (MAY BE SPELL PONY CLUB)
7. STEPPING STONES
8. TACK SHOP
9. TENNIS SOCKET SHUFFLE
10. FIVE FLAG
SPARE: BALL & FLAG

JUNIOR

1. BENDING
2. OLD SOCK
3. ROPE                        
4. SMALL SACK                            
5. QUOITS & CONE - JUNIOR                      
6. SPELL “CHAPS” - JUNIOR (MAY BE SPELL PONY)
7. STEPPING STONES
8. FIVE FLAG
SPARE: BALL & FLAG

PAIRS

1. BENDING
2. BALL & BUCKET
3. ROPE
4. SMALL SACK
5. QUOITS & CONE
6. BOTTLE
7. STEPPING STONES
8. TACK SHOP (PAIRS VERSION)
9. TENNIS SOCKET SHUFFLE
10. FIVE FLAG
SPARE: BALL & FLAG

Timetable

TBC

Online Entry Form

Please note: Teams / Pairs can only enter if they have qualified at the Area Competition.

Vaccinations

Please refer to the Mounted Games Rule Book. Vaccinations must be up to date in order to compete and must accompany you to the Zone Competition Breifing.

Penning

Will be arranged on arrival. Costs are £10.00 per pony per night.
Camping is strictly in the lorry park only. The penning is strictly in the area provided. Please take your own fencing equipment, water will be available and gates must be secured at all times.

Declaration Forms

DECLARATION FORM JUNIOR
DECLARATION FORM SENIOR
DECLARATION FORM PAIRS
Please bring this with you on the day correctly completed. All Team Trainers are reminded that in races where a fifth Member is required, that Member must be eligible under the general rules of entry. If no fifth Member is declared then the team will NOT be eligible to compete in any race requiring five Members. It is recommended that a 6th Member is declared.

Tack & Turnout

Inspection is carried out in Branch alphabetical order.

Team Colours

Teams will be required to wear their own bibs. In the event of colours being the same the Chief Steward will decide which team will change colours.

Refreshments

Will be available for purchase at each Zone final.

Line Stewards

All will be independent.

If you have any queries please do not hesitate to contact me at the Pony Club Office (not the Zone venue). kelly@pcuk.org

Results Southern Zone

Zone Final Senior:

1st – West Hants
2nd – Banwen & District
3rd - Wylye Valley
4th – Amman Valley A
5th – Monmouthshire
6th – Poole & District
7th – Llangeinor Hunt
8th – Little Margate Equestrian
9th – Four Burrow Hunt
10th – East Cornwall Hunt

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Little Margate Equestrian (132.5 pts)
2nd - Monmouthshire (119 pts)
3rd - Tetcott & South Tetcott Hunts (111 pts)

Zone Final Junior:

1st – Poole & District
2nd – West Hants
3rd – Wylye Valley
4th – Dulverton West Foxhounds Hunt
5th – Amman Valley
6th – Four Burrow Hunt
7th - East Cornwall Hunt
8th – Banwen & District
9th – Tetcott & South Tetcott Hunts

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – East Cornwall Hunt (115 pts)
2nd – Wylye Valley (111 pts)
3rd – West Hants (109 pts)

Zone Final Pairs:

1st – Banwen & District A
2nd – Llangeinor Hunt A
3rd – Poole & District
4th – Banwen & District B
5th – Llangeinor Hunt B
6th – West Hants
7th - South Devon Hunt West C
8th – Pembrokeshire Hunt
9th – South Devon Hunt West B
10th – South Devon Hunt West A

Pairs Tack & Turnout Competition:

1st – South Devon Hunt West C (50 pts)
2nd – Banwen & District A (49.5 pts)
3rd – Four Burrow Hunt (49 pts)

Results Central Zone - Saturday

Zone Final Senior:

1st – Oakley Hunt West A
2nd – Sir W W Wynn’s Hunt A
3rd - Staff College & Sandhurst
4th – Sir W W Wynn’s Hunt B
5th –  Flint & Denbigh Hunt
6th – Enfield Chase Hunt
7th – Oakley Hunt West B
8th – Essex & Suffolk Hunt
9th – Burton Hunt A
10th – Garth South

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Staff College & Sandhurst (123 pts)
2nd - Enfield Chase Hunt (122 pts)
3rd - Oakley Hunt West A (117 pts)

Zone Final Junior:

1st – Enfield Chase Hunt
2nd – Cheshie Hunt South
3rd – Sir W W Wynn’s Hunt
4th – Staff College & Sandhurst
5th – Bisley & Sandown Chase
6th – South Notts Hunt
7th - Oakley Hunt West
8th – Flint & Denbigh Hunt
9th – Lord Leconfield Hunt
10th= - Petersfield
10th= - Burton Hunt

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – South Notts Hunt (145 pts)
2nd – Lord Leconfield Hunt (133 pts)
3rd – Flint & Denbigh Hunt (124 pts)

Zone Final Pairs:

1st – Staff College & Sandhurst A
2nd – Burton Hunt A
3rd – Staff College & Sandhurst B
4th – Oakley Hunt West
5th – Burton Hunt C
6th – Essex Hunt North
7th - East Hertfordshire Hunt
8th – Bisley & Sandown Chase
9th – Burton Hunt B
10th – South Notts Hunt

Pairs Tack & Turnout Competition:

1st – South Notts Hunt (51 pts)
2nd – Petersfield (50.5 pts)
3rd – East Hertfordshire Hunt (50 pts)

Results Central Zone - Sunday

Zone Final Senior:

1st – Romney Marsh A
2nd – Atherstone Hunt A
3rd - North Warwickshire
4th – Cotswold Vale Farmers’ Hunt A
5th –  Bramham Moor Hunt
6th – North Herefordshire Hunt
7th – Atherstone Hunt B
8th – Glaisdale Hunt
9th – Rockwood Harriers
10th – West Kent (Sevenoaks)

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - West Kent (Sevenoaks) (130 pts)
2nd - Rockwood Harriers (129 pts)
3rd - Atherstone Hunt A (120.5 pts)

Zone Final Junior:

1st – Rockwood Harriers A
2nd – Atherstone Hunt
3rd – North Warwickshire A
4th – Cotswold Vale Farmers’ Hunt
5th – Wheatland Hunt
6th – North Warwickshire B
7th - North Herefordshire Hunt
8th – Romney Marsh
9th – West Kent (Sevenoaks)
10th - Badsworth Hunt

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – West Kent (Sevenoaks) (135 pts)
2nd – Wheatland (111 pts)
3rd – Badsworth Hunt (109 pts)

Zone Final Pairs:

1st – Cotswold Vale Farmers’ Hunt A
2nd – Romney Marsh A
3rd – Romney Marsh B
4th – Romney Marsh C
5th – Atherstone Hunt A
6th – Rockwood Harriers
7th - Cotswold Vale Farmers’ Hunt B
8th – Cotswold Vale Farmers’ Hunt C
9th – Atherstone Hunt B
10th – Glaisdale Hunt

Pairs Tack & Turnout Competition:

1st – Rockwood Harriers (53 pts)
2nd – Atherstone Hunt A (48 pts)
3rd – Worcestershire Hunt (47.5 pts)

Results North Zone

Zone Final Senior:

1st - Morpeth
2nd - Strathearn
3rd - Lanark & Upperward
4th - Cuimberland Farmers South
5th - Orkney
6th - Eglinton
7th - Pendle Forrest
8th - South Northumberland
9th - Fife Hunt
10th - Morpeth Hunt B

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Morpeth Hunt B (134 pts)
2nd - Morpeth Hunt A (133 pts)
3rd - South Northumberland (132 pts)

Zone Final Junior:

1st - Morpeth
2nd - North Morthumberland
3rd - Eglinton
4th - Dumfriesshire
5th - Cumberland Farmers North
6th - Fife

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – Morpeth Hunt (132 pts)
2nd – Cumberland Farmers North (130 pts)
3rd – Lanark & Upperward (129 pts)

Zone Final Pairs:

1st - Lanark & Upperward A
2nd - South Northumberland A
3rd - Cumberland Farmers North
4th - Lanark & Upperward C  
5th - Cumberland Farmers South
6th - South Northumberland B

Pairs Tack & Turnout Competition:

1st – Blackburn & District (54 pts)
2nd – Cumberland Farmers South (52.5 pts)
3rd – South Northumberland B (52 pts)

Results Southern Zone

Zone Final Senior:

1st – West Hants- 64pts
2nd – Poole & District- 50 pts
3rd - Banwen & District A- 49 pts
4th – Wylye Valley- 42 pts
5th –  Llangeinor Hunt A- 25 pts
6th – Neath- 20 pts
7th – Dulverton West Foxhounds- 19 pts
8th – Banwen & District B- 17 pts
9th – Llangibby Hunt- 11 pts
10th – South Devon Hunt West- 10 pts

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Wylye Valley- 115 pts
2nd - Little Margate- 114 pts
3rd - Poole & District- 113 pts

Zone Final Junior:

1st – Poole & District- 48 pts
2nd –  Neath- 39 pts
3rd – Amman Valley- 32 pts
4th – West Hants- 29 pts
5th – Monmouthshire- 27 pts
6th – Wylye Valley- 23 pts
7th - Dulverton West Foxhounds- 16 pts
8th – Banwen & District- 12 pts
9th – Taunton Vale Harriers- 10 pts
10th –Tetcott & South Tettcott- 9 pts

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – Monmouthshire- 121 pts
2nd - East Cornwall- 120 pts
3rd - Wylye Valley- 119 pts

Results Central Zone- Saturday

Zone Final Senior:

1st – Oakley Hunt West A- 60 pts
2nd – Sir WW Wynn’s A- 45 pts
3rd - Staff College & Sandhurst- 38 pts
4th – Bramham Moor- 37 pts
5th – Pendale Forest- 37 pts
6th – Sir WW Wynn’s B- 32 pts
7th – Badsworth Hunt- 18 pts
8th – York & Ainsty North- 16 pts
9th – Oakley Hunt West B- 13 pts
10th – Lord Leconfield- 12 pts

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Badsworth- 132 pts
2nd - York & Ainsty- 121 pts
3rd - Chipping- 120 pts

Zone Final Junior:

1st – Sinnington Hunt- 44 pts
2nd –  Rockwood Harriers- 35 pts
3rd – Cheshire Hunt South- 34 pts
4th – Badsworth Hunt- 29 pts
5th – Sir WW Wynn’s- 26 pts
6th – Oakley Hunt- 20 pts
7th - East Hertfordshire- 16 pts
8th – Saddleworth & District- 14 pts
9th – Lancaster & DIstrict- 11 pts
10th –Flint & Denbigh Hunt- 11 pts

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – Badsworth- 149 pts
2nd - Blackburn- 148 pts
3rd - Bisley- 132 pts

Results Central Zone- Sunday

Zone Final Senior:

1st – Romney Marsh A- 60pts
2nd – Atherstone A- 56 pts
3rd - Cotswold Vale Farmers A- 42 pts
4th – North Herefordshire- 39 pts
5th –  Warwickshire- 27 pts
6th – Atherstone B- 25 pts
7th – East Sussex- 19 pts
8th – Burton Hunt- 13 pts
9th – Romney Marsh B- 13 pts
10th – Cotswold Vale Farmers B- 11 pts

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Essex & Suffolk- 130 pts
2nd - Burton- 128 pts
3rd - West Kent Sevenoaks- 122 pts

Zone Final Junior:

1st – Atherstone Hunt- 56 pts
2nd – Enfield Chase A- 33 pts
3rd – West Kent Sevenoaks- 28 pts
4th – Wheatland- 28 pts
5th – Romney Marsh- 24 pts
6th – North Herefordshire- 22 pts
7th - Cotswold Vale Farmers- 18 pts
8th – Atherstone B- 18 pts
9th – Easton Harriers Hunt- 9 pts
10th – South Wold- 8 pts

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – Easton Harriers- 134 pts
2nd - Essex & Suffolk- 129.5 pts
3rd - West Kent Sevenoaks- 129 pts

Results North Zone

Zone Final Senior:

1st – Eglinton Hunt A- 56 pts
2nd – Morpeth Hunt A- 47pts
3rd – Lanark & Upperward- 38pts
4th –  West Perthshire- 34 pts
5th –  Strathearn- 29 pts
6th – Cumberland Farmers Hunt South- 24pts
7th –  Eglinton B- 19pts
8th –  Route Hunt- 19 pts
9th – Orkney- 18 pts
10th –  Iveagh- 16pts

Zone Final Junior:

1st – Morpeth Hunt- 44 pts
2nd – Iveagh- 41pts
3rd – Cleveland Hunt- 31pts
4th – Eglinton A- 25 pts
5th – Route Hunt- 20pts
6th – North Northumberland- 19pts
7th – Strathearn- 17pts
8th – Fife Hunt- 17pts
9th – Berwickshire Hunt- 13 pts
10th – East Antrim- 12pts

Results Southern Zone

Zone Final Senior:

1st – Monmouthshire
2nd – Wylye Valley
3rd - West Hants
4th – Poole & District
5th – Banwen & District
6th – Neath
7th –Dulverton West Foxhounds Hunt
8th – Llangeinor Hunt
9th – Four Burrow Hunt
10th – South Devon Hunt West

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Underhill Riding Centre (135 pts)
2nd - Llangibby Hunt (126 pts)
3rd - East Cornwall Hunt (124 pts)

Zone Final Junior:

1st – Poole & District
2nd – Neath
3rd – Monmouthshire
4th – West Hants
5th – Wylye Valley
6th – New Forest Hunt
7th - Dulverton West Foxhounds Hunt
8th – East Cornwall Hunt
9th – Little Margate Centre
10th – Brecon & Talybont

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – Brecon & Talybont (135 pts)
2nd – Little Margate Centre (132 pts)
3rd – Dulverton West (130 pts)

Results Central Zone Saturday

Zone Final Senior:

1st – East Kent Hunt
2nd – Romney Marsh
3rd – Warwickshire Hunt
4th – Atherstone A
5th – Atherstone B
6th – North Herefordshire Hunt
7th –Cotswold Vale Farmers Hunt
8th – West Kent (Sevenoaks) 
9th – Atherstone C
10th – Burton Hunt

Senior Tack & Turnout Competition:

1st – Wheatland
2nd – South Norfolk
3rd – West Kent Sevenoaks

Zone Final Junior:

1st – Atherstone
2nd – West Kent (Sevenoaks)
3rd – Cotswold Vale Farmers Hunt
4th – United Pack
5th – Warwickshire Hunt
6th – Romney Marsh
7th – Ashford Valley Hunt
8th – Wheatland
9th – East Sussex
10th – Old Berkshire Hunt

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – Essex & Suffolk
2nd – Easton Harriers
3rd – Wheatland

Results Central Zone Sunday

Zone Final Senior:

1st – Oakley Hunt West
2nd – Badsworth Hunt  
3rd – Staff College & Sandhurst  
4th – Rockwood Harries
5th – Flint & Denbigh Hunt
6th – Sir WW Wynn’s Hunt
7th – Bramham Moor Hunt  
8th – Bisley & Sandown Chase  
9th – East Cheshire
10th – Tanatside

Senior Tack & Turnout Competition:

1st – Isle of Man
2nd – Bramham Moor Hunt
3rd – Bisley & Sandown Chase

Zone Final Junior:

1st – Sir WW Wynn’s Hunt
2nd – Bramham Moor Hunt
3rd – Oakley Hunt West
4th – Rockwood Harriers
5th – Cheshire Hunt South
6th – Sinnington Hunt
7th – Staff College & Sandhurst  
8th – Hurworth Hunt
9th – Garth South
10th – Lancaster & District  

Junior Tack & Turnout Competition:

1st – Chipping
2nd – Hurworth Hunt
3rd – East Cheshire

Results Northern Zone

Zone Final Senior:

1st –  Eglinton Hunt
2nd –  West Perthshire
3rd -  Morpeth Hunt A
4th –  Lanark & Upperward
5th –  Strathearn
6th –  Orkney
7th –  Route Hunt
8th – Cumberland Farmers Hunt South
9th – Iveagh
10th – Cleveland Hunt

Senior Tack & Turnout Competition:

1st - Moray & Nairn – (151 pts)
2nd - Morpeth Hunt B – (145 pts)
3rd - Cumberland Farmers Hunt North – (143 pts)

Zone Final Junior:

1st – Cumberland Farmers Hunt North
2nd – Iveagh
3rd – Strathearn
4th –  Eglinton Hunt
5th – Morpeth Hunt
6th –  Cleveland Hunt
7th -  Fife Hunt
8th – Berwickshire Hunt
9th –  Lanark & Upperward
10th – Mid Antrim

Junior- Tack & Turnout Competition:

1st -  Fife Hunt (147 pts)
2nd - Morpeth Hunt - (146 pts) 
3rd - Cumberland Farmers Hunt North – (144 pts)

Sponsors

Click on the Just Chaps logo and go straight to their website:

Just Chaps Logo


Copyright ©2014 The Pony Club Registered Charity No: 1050146 | Incorporated as a Company Limited By Guarantee Registered in England No: 3072475